Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

Forumi Depca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dea
Anëtarë
Anëtarë
Dea


Numri i postimeve Numri i postimeve : 12
Pikë Pikë : 36
Rrespekte Rrespekte : 9
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 18/09/2009

Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!  Empty
MesazhTitulli: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!    Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!  Icon_minitimeFri Oct 29, 2010 12:48 pm

Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!

•Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
•Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
•Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
•Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
•1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
•Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.
•Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000
•Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
•Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
•Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
•Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.
•Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
•Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
•Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.
•Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
•Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.
•Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
•Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
•DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
•Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
•Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
•Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
•Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
•Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.
•Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
•Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
•Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
•Peshkaqenët nuk sëmuren.
•Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
•Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
•Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
•Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Kuriozitete-
Kërce tek: