Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

Forumi Depca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

   

   Letra në shishe

  Shko poshtë 
  AutoriMesazh
  Dea
  Anëtarë
  Anëtarë
  Dea


  Numri i postimeve Numri i postimeve : 12
  Pikë Pikë : 36
  Rrespekte Rrespekte : 9
  i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 18/09/2009

  Letra në shishe Empty
  MesazhTitulli: Letra në shishe   Letra në shishe Icon_minitimeSun Apr 25, 2010 1:28 am

  Mare nga AL Sat

  Shishet me porosi që udhëtojnë nëpër oqeane apo dete, janë diçka që shpesh herë e kemi parë në filma, por deri më tani, nuk kemi qenë dëshmitar të një gjëje të tillë. Në Australi kjo gjë u bë realitet, pasi një djalosh dhe babi i tij gjetën një shishe, e cila brenda kishte një porosi. Letra është e shkruar në gjuhën mandarine nga një lundrues kinez, i cili e kishte hedhur atë 5 vjet më parë, gjatë një udhëtimi nga Mallaka në Oqeanin Indian. Letra thoshte: ‘A dëshironi të bëhemi shokë’. Në të shkruante edhe emri dhe adresa e dërguesit Li Haibo, i cili ishte nga një fshat i vogël i Kinës Qendrore.
  “Është e mrekullueshme. Nëse shishja ka bërë 11 mijë km. Është diçka mahnitëse”, thotë Mark Laërence.
  “TË gjesh letër në shishe? Këto janë gjëra që zakonisht ndodhin në filma”, tregon Peter Laërence, djaloshi 13 vjeçar.
  Edhe pse mjaft I habitur, dërguesi i letrës ishte mjaft i kënaqur që letrën e tij më në fund e kishte pranuar dikush.
  “Kur udhëtoja nga Mallaka në Oqeanin Indian, e hodha një shishe në det. Ishte hera e parë që bëra diçka të tillë, prandaj nuk pisja që ta gjejë dikush, as që kam menduar për të më vonë. Ishte shumë kohë më parë, para 4 ose 5 vjetësh. Kur dëgjova për këtë lajm, nuk munda të besoj”, thotë Li, dërguesi i letrës.
  Sipas dërguesit të letrës kjo rastësi ishte punë ‘fati’ dhe dëshironte të njihet me djaloshin Australian dhe babain e tij. Li i ftoi ata në Louyang, qytet në të cilin jetonte që kur ishte kthyer nga ekspeditat në vitit 2007.
  Semra Jakupi
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
   
  Letra në shishe
  Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Letra e te fejuarit i mberrin pas 72 vjetesh

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Forumi Depca :: Kuriozitete-
  Kërce tek: