Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkencëtarët italianë klonojnë kalin e parë në botë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin Depca
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve Numri i postimeve : 218
Pikë Pikë : 621
Rrespekte Rrespekte : 30
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 24/08/2009
Vendndodhja Vendndodhja : M
Hobi Hobi : Explorimi
Humori Humori : Brenda normales

MesazhTitulli: Shkencëtarët italianë klonojnë kalin e parë në botë   Thu Aug 27, 2009 7:21 pmShkencëtarët në Itali kanë krijuar kalin e parë të klonuar në botë.

Duke shkruar në revistën shkencore Journal Nature, ekipi i shkencëtarëve ka konfirmuar krijesën, e quajtur Prometea, i cili është gjenetikisht identik me kalin, nga i cili është klonuar, që po ashtu ka vepruar edhe si nënë surrogate, duke mbajtur embrionin e klonuar.

Shkencëtarët që kanë krijuar kalin Prometea thonë se kanë planifikuar klonimin e kuajve për kërcime dhe të tipit Polo.

Megjithëse riprodhimi artificial është i ndaluar nga rregullorja e garave me kuaj, ata mendojnë se rregullat mund të ndryshohen dhe klonimi i kujave kampione nga e kaluara mund të bëj që të zhvillohen gara me njeri-tjetrin.

Një mundësi më realiste është edhe klonimi i kuajve të racës Gledings, apo kuajve të rinj që janë sterilizuar.

Por industria që merret me menazhimin e kuajve të garave, thotë se rregullat e tanishme kanë funksionuar, siç duhet dhe nuk kanë ndërmend të propozojnë ndryshimin e tyre.

Organizma të tjerë të tillë si Shoqata e Kërcimit me kuaj kanë reaguar tërë skepticizëm për përdorimin e klonimit.

Por shkencëtarët, të cilët krijuan Prometean, thonë se pashmangshmërisht që do të ketë një treg për kuajt e klonuar dhe gjenetikisht të avancuar për garat e kuajve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://depca.albanianforum.net
 
Shkencëtarët italianë klonojnë kalin e parë në botë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Shkencë-
Kërce tek: