Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Temperatura e lartë dhe fëmijët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
avatar

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Temperatura e lartë dhe fëmijët   Wed Sep 02, 2009 9:38 pm

Instituti gjerman për mjekim kualitativ dhe efektiv- IQWiG, njofton se temperatura te fëmijët në të shumtën e rasteve është e padëmshme dhe vetëm në 1% të rasteve është tregues i ndonjë sëmundjeje serioze.
Megjithatë, prindërit e kanë të vështirë të dallojnë nëse bëhet fjalë për ndonjë sëmundje serioze ose jo, dhe për këtë arsye IQWiG ka publikuar një libër tregues për t’u ndihmuar prindërve.

Nëse fëmija më i vogël se tre muaj ka temperaturë trupore më të lartë se 38 gradë Celsius, duhet të dërgohet te mjeku.

Fëmijët me moshë ndërmjet tre dhe gjashtë muaj, nuk duhet të kenë temperaturë më të lartë se 39 gradë Celsius.

Nëse fëmija që ka temperaturë nuk reagon, është i pavullnetshëm, vështirë zgjohet dhe është i zbehtë- këtu ekziston arsyeja për të dyshuar në sëmundje të rëndë, e cila ka nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor, pohojnë ekspertët pranë IQWiG.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Temperatura e lartë dhe fëmijët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Mjeksi-
Kërce tek: