Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

  Share | 
   

   EMRAT E ZOTIT

  Shko poshtë 
  AutoriMesazh
  ilirida
  Anëtarë
  Anëtarë
  avatar

  Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Rat
  Numri i postimeve Numri i postimeve : 38
  Pikë Pikë : 110
  Rrespekte Rrespekte : 3
  Ditëlindja : 14/01/1973
  i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 25/08/2009
  Mosha : 45
  Vendndodhja Vendndodhja : ch-- bern--
  Hobi Hobi : muzika
  Humori Humori : prall me tupan

  MesazhTitulli: EMRAT E ZOTIT   Wed Aug 26, 2009 4:06 pm

  Në gjuhën shqipe emri "Perëndia" është i përveçëm dhe i përket gjinisë femërore, (në shumë gjuhë të tjera "Perëndia" i përket gjinisë mashkullore, si p.sh. në gjuhën angleze: God; gjuhën franceze: Dieu; gjuhën gjermane: Gott; gjuhën greke: Theos; gjuhën italiane: Dio, gjuhën ruse: Bog etj.) por sipas teologëve Perëndia nuk është qenie trupore që ka trajtë apo gjini. Megjithëkëtë Perëndia paraqitet shpesh në arte si një burrë plak, me mjekër.
  Perëndia njihet në tradita të ndryshme fetare me emra të ndryshëm:
  Në fenë e krishterë Perëndia njihet me emrin "Abba", që në gjuhën aramike dhe hebraike do të përkthehej "baba, at", si nënkuptim i termit "Ati Perëndi".
  Allah është emri i Perëndisë në gjuhën arabe, i cili përdoret nga myslimanët dhe po ashtu nga arabët jo-myslimanë. Rrënja "ilah" në gjuhët semitike veriore El (hebraisht "El" ose më saktë "Eloha", aramisht "Eloi") është fjala lindëse për një perëndi (çdo hyjni), emri Allah përmban nyjën e shquar "Al", që i jep fjalë për fjalë kuptimin emrit "Allah" - "Perëndia". Në gjuhën shqipe, ndër myslimanët shqiptarë, Allahu nënkupton Perëndinë. Një traditë islamike pohon se Allahu ka 99 emra, apo veti, ndërsa të tjerë thonë se të gjithë emrat e mirë i përkasin Allahut. Ngjashmërisht, në gjuhën aramike, që besohet të jetë folur nga Jezusi, fjala "Alaha" përdorej për të treguar Perëndinë.
  JHVH - Jahveh (hebraisht:'Jud-Haj-Vav-Haj', יהוה) janë disa nga emrat e përdorur për Perëndinë në përkthimet e ndryshme të Biblës (të gjitha e përkthejnë njëlloj me shkurtimin e katër shkronjave - JHVH). Katërshkronjëshi është emri me të cilin Perëndia iu bë i njohur Moisiut (në Bibël), kur ky e pyeti për emrin dhe Perëndia iu përgjigj emri im është: "Unë Jam Ai që Jam".
  Elohim, "Perëndi" (me prapashtesën -im, qe e kthen fjalën ne shumës), përdoret nganjëherë me kuptimin "perënditë" apo me mire gjykatësit e vdekatarëve.
  Trinia e Shenjtë (një Perëndi ne tre veta, Ati Perëndia, Perendia Biri (Jezusi, Krishti), dhe Perëndia Shpirti i Shenjtë) emërtim qe tregon Perëndinë pothuajse ne te gjithë krishterimin. Te krishterët arabe përdorin shpesh gjithashtu fjalën arabe "Allah" për te treguar Perëndinë.

  1. ALL-LLAH Allah

  2. ER-RAHMAN i Gjithëmëshirshmi

  3. ER-RAHIM Mëshirëploti

  4. EL-MELIK Sunduesi

  5. EL-KUDDUS i Pastërti

  6. ES-SELAM Paqedhënësi

  7. EL-MU'MIN Siguruesi

  8. EL-MUHEJMIN Mbizotëruesi

  9. EL-AZIZ Fuqiploti

  10. EL-XHABBAR i Gjithëfuqishmi

  11. EL-MUTEKEBBIR i Madhërishmi

  12. EL-HALIK Krijuesi

  13. EL-BARIJ Filluesi

  14. EL-MUSAVVIR Formëdhënësi

  15. EL-GAFFAR Falësi

  16. EL-KAHHAR Mposhtësi

  17. EL-WEHHAB Dhuruesi

  18. ER-REZAK Furnizuesi

  19. EL-FETTAH Zgjidhjedhënësi

  20. EL-'ALIM i Gjithëdituri

  21. EL-KABID Shtrënguesi

  22. EL-BASIT Dhënësi

  23. EL-HAFIDU Përulësi

  24. ER-RAFI' Lartësuesi

  25. EL-MU'IZZU Ngritësi

  26. EL-MUDHIL-L Nënshtruesi

  27. ES-SEMI' Dëgjuesi

  28. EL-BASIR Vështruesi

  29. EL-HAKEM Gjykuesi

  30. EL-'ADL i Drejti

  31. EL-LATIF i Buti

  32. EL-HABIR i Gjithëinformuari

  33. EL-HALIM Përdëllimtari

  34. EL-'ADHIM Madhështori

  35. EL-GAFUR Gjithëfalësi

  36. ESH-SHEKUR Mirënjohësi

  37. EL-'ALIJJ i Larti

  38. EL-KEBIR i Madhi

  39. EL-HAFIDH Ruajtësi

  40. EL-MUKIT Ushqyesi

  41. EL-HASIB Llogarimarrësi

  42. EL-XHELIL Fisniku

  43. EL-KERIM Bujari

  44. ER-REKIB Vigjëluesi

  45. EL-MUXHIB Lutjepranuesi

  46. EL-WASI' Gjithëpërfshirësi

  47. EL-HAKIM i Urti

  48. EL-WEDUD i Dashuri

  49. EL-MEXHID i Lavdishmi

  50. EL-BA'ITh Ringjallësi

  51. ESH-SHEHID Dëshmuesi

  52. EL-HAKK i Vërteti

  53. EL-WEKIL Përkujdesësi

  54. EL-KAWIJJ i Forti

  55. EL-METIN i Pathyeshmi

  56. EL-WELIJJ Mbrojtësi

  57. EL-HAMID i Falënderuari

  58. EL-MUHSIJ Gjithënjohësi

  59. EL-MUBDIJ Nismëtari

  60. EL-MU'ID Rikrijuesi

  61. EL-MUHJI Jetëdhënësi

  62. EL-MUMIT Jetëmarrësi

  63. EL-HAJJ i Gjalli

  64. EL-KAJJUM i Përjetëshmi

  65. EL-WAXHID Kreatori

  66. EL-MAXHID i Nderuari

  67. EL-WAHID i Vetmi

  68. ES-SAMED i Domosdoshmi

  69. EL-KADIR i Fuqishmi

  70. EL-MUKTEDIR i Gjithëmundshmi

  71. EL-MUKADDIM Përparuesi

  72. EL-MUEHHIR Paslënësi

  73. EL-EWWEL i Pari

  74. EL-AHIR i Fundit

  75. EDH-DHAHIR i Dukshmi

  76. EL-BATIN i Padukshmi

  77. EL-WALIJ Udhëheqësi

  78. EL-MUTE'ALIJ i Gjithëlartësuari

  79. EL-BERR Mirëbërësi

  80. ET-TEWWAB Pendimpranuesi

  81. EL-MUNTEKIM Ndëshkuesi

  82. EL-'AFUWW Mëkatfalësi

  83. ER-REUF i Dhembshuri

  84. MALIKUL-MULK Pushtetmbajtësi

  85. DHUL-XHELALI WEL IKRAM Atij i takon madhështia dhe nderi

  86. EL-MUKSIT Drejtësidhënësi

  87. EL-XHAMI' Tubuesi

  88. EL-GANIJ i Pasuri

  89. EL-MUGNI Pasuridhënësi

  90. EL-MANI' Privuesi

  91.ED-DAR Krijuesi i së keqes

  92. EN-NAFI' Krijuesi i së mirës

  93. EN-NUR Drita

  94. EL-HADI Udhëzuesi

  95. EL-BEDI' Shpikësi

  96. EL-BAKI i Përherëshmi

  97. EL-WARITH Trashëguesi

  98. ER-RESHID Frymëzuesi

  99. ES-SABUR Durimtari
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit
   
  EMRAT E ZOTIT
  Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Emrat e rinj të Asamblesë Kombëtare te PS, ja lista

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Forumi Depca :: Feja Islame-
  Kërce tek: