Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

  Share | 
   

   Elefantët bëjnë llogari më mirë se njerëzit !

  Shko poshtë 
  AutoriMesazh
  Admin Depca
  Administrator
  Administrator
  avatar

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 218
  Pikë Pikë : 621
  Rrespekte Rrespekte : 30
  i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 24/08/2009
  Vendndodhja Vendndodhja : M
  Hobi Hobi : Explorimi
  Humori Humori : Brenda normales

  MesazhTitulli: Elefantët bëjnë llogari më mirë se njerëzit !   Tue Aug 25, 2009 1:32 pm

  Aritmetika mendore është më mirë e zhvilluar tek elefantët sesa tek pjesëtarët e llojit njerëzor, ka dëshmuar një hulumtim i kryer pak kohë më parë në të cilin elefantët kanë treguar aftësi të lakmueshme të numërimit.
  Rezultatet e hulumtimit të ri tregojnë se elefantët janë më të mençur sesa njerëzit kur bëhet fjalë për aritmetikën mentale.

  Shkencëtarët kanë kryer një test në të cilin numrin e ndryshëm të mollëve i kanë hedhur në kontejnerë të cilët kanë qëndruar para kafshëve dhe kanë përcjellë se sa herë elefanti do të zgjedh kontejnerin në të cilin ka më shumë pemë.

  Nganjëherë kanë hedhur më shumë molla përnjëherë, duke i shtyrë elefantët që të numërojnë më me kujdes.

  Elefantët kanë zgjedhur kontejnerin e duhur në 74 për qind të rasteve, derisa elefanti aziatik Ashya madje në 87 për qind të rasteve ia ka qëlluar në cilin kontejner ka më së shumti molla.

  Testi është incizuar dhe i njëjti është përsëritur me njerëz, mirëpo përfaqësuesit e sojit tonë kanë dalluar kontejnerin më të rëndë vetëm në 67 për qind të rasteve.

  Deri tek ky zbulim i pabesueshëm ka ardhur shkencëtarja japoneze Naoko Irie nga universiteti në Tokio, e cila testin e ka kryer me elefantët e kopshtit zoologjik të qytetit.

  ''Madje edhe unë vet hutohem kur hedh mollët në kontejner'', ka pranuar shkencëtarja
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit http://depca.albanianforum.net
   
  Elefantët bëjnë llogari më mirë se njerëzit !
  Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Milazim Kadriu: Mendime të njerëzve me mençuri të hollë , trashëgim për brezat e ardhshëm

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Forumi Depca :: Kuriozitete-
  Kërce tek: