Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Tutoriale-Mesime ne Gjuhen Shqipe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin Depca
Administrator
Administrator
Admin Depca

Numri i postimeve Numri i postimeve : 218
Pikë Pikë : 621
Rrespekte Rrespekte : 30
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 24/08/2009
Vendndodhja Vendndodhja : M
Hobi Hobi : Explorimi
Humori Humori : Brenda normales

Tutoriale-Mesime ne Gjuhen Shqipe Empty
MesazhTitulli: Tutoriale-Mesime ne Gjuhen Shqipe   Tutoriale-Mesime ne Gjuhen Shqipe Icon_minitimeTue Aug 25, 2009 12:36 pm

Si ti ndryshojme disa tinguj (sound's) te PC-se !!!

Se Pari Shkojm My Computer Ne Anen E Majt Eshte Control Panel Hym Ne Control Panel Pasta
Hym Ne Ikonen Sounds And Audio Devices Pastaj Hin Sounds.
PSH.

Nje Shemull Per Kur Dhezet Kompjuteri E Gjon Ku Eshte Start Windows E Shtyp nje here dhe pastaj shkon ne
Browse Dhe E Gjon Qfar Sounds Ose Melodi Don Hin Ok Dhe Kur Te Dhezet Kompluteri E Ke Ate
Melodi Qe E Ke Zgjedhur.Ndrro Ngjyren E Mausit
Dmth ngjyren e Kursorit


Hyni ne Cpanel
Mouse
Pointers
Scheme
e zgjithni njeren dhe Alpay dhe shkon OK


Si Te Zhbllokojm Command Promptin
Psh. Nese Smuni Me Perdor Command Promptin , at`Her Per Me Zhblloku duhet me vepru keshtu

Hapeni Microsoft Word ... edhe shkruane :
Command.com
Edhe E Runi psh.
emri.Bat
pastaj e ekzekutoni Fajllin edhe ju bon pastaj ..


S ta ndryshoni Titullin e browserit tuaj Internet Explorerit

1. kliko ne Start > Run > shtyp gpedit.msc OK
2. kliko User Configuration > Windows Setting > Internet Explorer Maintenance > Browser User Interface
3. dy her klik ne Browser Title
4. shkruaj ne Customize Title Bars
5. kliko OK

Hapeni Internet Explorerin dhe do te vereni ndryshimin

Si ta beni qe disa programe te mos startohen kur te hapet PCnese doni ju qe disa programe te mos startohen kur te hapet comp... p.sh tu hapet antivirusi apo skype aty te ora apo ndonje program tjeter hini :

Start
Run
msconfig
pastaj te butoni
startup
tani i zgjithni programet te cilat nuk doni ti startoni ne comp.../tani klikon OK tani ta qet se a don me ristartu com... klikon YES


Si Te Perdorim Kaspersky AntiVirusin Pa Lisenc-Numer !


1. SHkoim Start > Run > shkrune Regedit edhe Enter

2. SHkoni HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > KasperskyLab > AVP6 > Data

3. Clickoni me tasten e djatht ( right-click ) permi Data edhe zgjedhne Permissions

4. Zgjedhne Advanced dhe ju hapet nje dritare

5. Tek dritarja Advanced Security Settings e shehni nje rresht qe shkrun ( Inherit from parent ... )

hjekne tickun aty !

6. Pasi ta hjekni Tickun aty , ju shfaqet nje mesazh , aty zgjedhne Remove

7. Pastaj ne Advanced Security Settings zgjedhne Apply

8. Pasi te clickoni Apply ju shfaqet nje mesazh tjeter , aty zgjedhne Yes

9. Pas ksaj , clickoni OK tek Advanced Security Settings

10. Pas Advanced Security Settings , clickoni OK tek Permissions ( qe kemi hy me tasten e djatht


Ndryshimi i Perdoruesit(users) dhe Firmes


Windowsi Ruan (Save) Informacionet te cilat jipen gjat instalimmit, ne Registry.
Gjithashtu me siguri se keni pa edhe ju qe shumica e programeve gjat instalimit
gjejn Emrin si dhe firmen e perdoruesit i cili eshet Admin apo edhe normal user
dhe shfaqin autamatikisht gjat procesit te instalimit, kjo eshte shkaku se ato
lexojn keto informacione nga Registry.
Per ti ndryshuar keto informacione shkojm thjesht ne:
Start run msconfig dhe ne
HKEY_LOKAL_MACHINE\SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion

dhe ndryshojm ato sipas deshire ne registrin "RegistredUser" dhe "RegistredOganization
[/i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://depca.albanianforum.net
 
Tutoriale-Mesime ne Gjuhen Shqipe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Informatik Dhe Internet-
Kërce tek: