Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kush do të hapë biznes, të shkojë në Vlorë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
kaltroshe

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Kush do të hapë biznes, të shkojë në Vlorë   Fri Sep 25, 2009 9:34 am

Kush do të hapë një biznes të ri, bën mirë të shkojë në Vlorë, pasi atje kushtet janë më të mira se në çdo vend tjetër.


Ky është përfundimi i dhënë nga Banka Botërore në raportin e saj “Të bësh biznes në vendet e Evropës Juglindore 2008". Ky raport u prezantua dje në Bitola të Maqedonisë dhe përfshin 22 qytete të rajonit dhe përqendrohet në katër kritere, si fillimi i një biznesi, marrja e licencës, regjistrimi i pasurisë dhe zbatimi i kontratave. Në bazë të kritereve të mësipërme, qyteti bregdetar i Vlorës kryeson për sa i takon fillimit të një biznesi.
Raporti
Lehtësia e të bërit biznes ndryshon shumë midis qyteteve të Evropës Juglindore në bazë të një raporti të grupit të Bankës Botërore. Raporti “Të bësh biznes në Evropën Juglindore 2008” mbulon 22 qytete në shtatë ekonomi: Shqipëri, Bosnjë- Hercegovinë, Kroaci, Kosovë, ish-republikën jugosllave të Maqedonisë, Mal të Zi dhe Serbi. Për herë të parë, “Të bësh biznes” kalon përtej qyteteve më të populluara për të krahasuar qytetet brenda të njëjtës ekonomi dhe qytetet e rajonit. “Ky raport paraqet të dhëna në nivel qyteti, të cilat mund të frymëzojnë reforma në nivel kombëtar e lokal dhe të fuqizojë reformat në rajon”, shprehet Jane Armitage, drejtoreshë në Bankën Botërore. Bitola (Manastiri) në ish-republikën jugosllave të Maqedonisë është në krye të renditjes së qyteteve të vlerësuara nga ky raport. “Ne jemi të kënaqur që ky qytet është zbatuesi më i mirë”, shprehet Patricia Rader, drejtoreshë e Misionit të Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në Shkup. Sipas saj: “Reformat e biznesit kanë shumë rëndësi për zhvillimin. Investitorët kanë nevojë për siguri, qeverisje të mirë dhe ligj kontraktual dhe rajoni ka nevojë për investime, me qëllim stimulimin e zhvillimit dhe krijimin e vendeve të reja të punës”. Sipas raportit të BB-së, nëse një qytet do të adoptonte të gjitha praktikat më të mira që zbatohen në Evropën Juglindore, ai do të renditej në vendin e nëntë midis 178 ekonomive të studiuara nga “Të bësh biznes”, i krahasueshëm me renditjen e Irlandës dhe Kanadasë. Kjo nënkupton adaptimin e praktikave më të mira nga Vlora, Shqipëri (për të filluar një biznes); Osijeku, Kroaci (për të marrë lejen e ndërtimit); Pljevlja, Mal i Zi (për të regjistruar pasurinë); dhe Zrenjanini, Serbi (për të zbatuar kontratat). Raporti është realizuar nën drejtimin e FIAS, një shërbim këshillimor për klimën e investimeve i grupit të Bankës Botërore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Kush do të hapë biznes, të shkojë në Vlorë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Ekonomi & Biznes-
Kërce tek: