Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 50 menyra per me mbrojt PC-n tuaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin Depca
Administrator
Administrator
Admin Depca

Numri i postimeve Numri i postimeve : 218
Pikë Pikë : 621
Rrespekte Rrespekte : 30
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 24/08/2009
Vendndodhja Vendndodhja : M
Hobi Hobi : Explorimi
Humori Humori : Brenda normales

50 menyra per me mbrojt PC-n tuaj Empty
MesazhTitulli: 50 menyra per me mbrojt PC-n tuaj   50 menyra per me mbrojt PC-n tuaj Icon_minitimeTue Aug 25, 2009 12:33 pm

Gjatë disa viteve të fundit të punës në IT për kompani të ndryshme si një Systems Administrator, Network Administrator, dhe Help Desk profesional, kam shkruar dhe mësuar për shumë mënyra për të rritur punën e jo vetëm PC tim, por edhe i shumë të PC tim që variojnë nga rrjete Windows 98 në Windows Vista.

Në këtë artikull, unë shpresoj që të përpilojnë një listë të plotë të të gjitha metodat e ndryshme dhe truket se unë e kam përdorur për të marrë e fundit pak nga një lëng i ngadalshëm PC. Nëse jeni duke përdorur një plake PC ose më të fundit dhe më të mëdha në hardware, ju prapë mund të përdorin disa prej këtyre PC tuaj për të bërë më të shpejtë të kandidojë.

Vini re se që nga unë shkruaj dy blogje, Help Desk Geek Online Teknike dhe Këshilla, unë kam parë të shkruar në lidhje me ecurinë tips tashmë shumë të cilën unë do të lidhë të gjithë mbrapa. Nëse unë nuk kam shkruar rreth saj, e kam hedh në një lidhje të rëndësishme për një artikull të mi nga disa vende të tjera të preferuara. Kjo listë nuk është në mënyrë të veçantë, vetëm me shkrim në mënyrë që unë mund të mendoj për ta.

Ka shumë të ngjarë të madhe tweaks dhe ****s performances se kam humbur këtu, në mënyrë që të ndihen të lirë në pajtim me komentet! Shijoj!

1. Defragment kompjuterin tuaj hard disk duke përdorur mjete të lirë si SmartDefrag.

2. Ju duhet gjithashtu të defragment tuaj Windows pagefile dhe regjistrit.

3. Clean up hard drive disk hapësirë duke u ndërmarrë nga përkohshëm fotografi, e ricikloj bin, letargji dhe më shumë. Ju mund të përdorë gjithashtu edhe si një mjet TreeSize për të përcaktuar se çfarë është duke mbajtur deri në hapësirën tuaj hard drive.

4. Load up Windows duke përdorur më të shpejtë për fillimin e Delayer, një program falas që do të përshpejtojë procesin e boot nga Windows kohën e vonon fillimin e programeve.

5. Duke folur për fillimin e programeve, shumica e tyre janë të padobishme dhe të mund të kthyer off. Përdorni MSCONFIG e shërbimeve të çaktivizoni për fillimin e programeve.

6. By default, madhësia e paging skedë është e kontrolluar nga Windows, e cila mund të shkaktojë defragmentation. Gjithashtu, paging fotografi duhet të jetë në një hard drive të ndryshme apo ndarje se boot partition. Read here mbi rregullat paging file më të mirë për performancën.

7. Në Windows XP dhe Vista, Windows Kërkoni Indexing shërbim është kthyer në lokale e vështirë për të gjithë drives. Turning off Indexing është një mënyrë të thjeshtë për të rritur performancën.

8. Nëse ju nuk e kujdesit për të gjitha efektet vizuale dekorativ në Windows, ju mund të tyre nga ana e tyre do të Performance Options.

9. Ju mund të zgjedh të Windows boot kohë të lirë duke përdorur një program të quajtur Bootvis nga Microsoft.

10. Clean tuaj largimin nga regjistri shkurtoret prishur, zhdukur DLLs përbashkët, të pavlefshme shtigje të pavlefshme installer referenca dhe më shumë. Lexoni rreth 10 të lirë dhe më të mirë të regjistrit pastrues.

11. Një nga arsyet kryesore përse janë të ngadalta për PC është për shkak të Spyware. Ka shumë programe për të hequr Spyware përfshirë Ad-i dijshëm, gjigandi Antispyware, SUPERAntiSpyware, dhe më shumë.

12. Nëse keni një infeksion Spyware thellë se është shumë e vështirë për të hequr, ju mund të përdorni për të hequr HijackThis Spyware.

13. Hiq i padëshiruar para-instaluar software (aka vjeturina software) nga PC tuaj të re duke përdorur Decrapifier PC.

14. Disable Windows shërbimeve të panevojshme, settings, dhe programet që ngadalësojnë kompjuterin tuaj.

15. Shkul shkul Windows XP dhe Windows Vista settings përdorni falas programe

16. Disable UAC (User Account Control) në Windows Vista

17. Shkulje your mouse settings në mënyrë që ju mund të kopjoni dhe ngjisni më të shpejtë, shkoni më të shpejtë, ndërsa shfletimin navigo shpejt dhe më shumë. Lexo këtu për të mësuar se si të shkulje your mouse.

18. Fshije përkohshëm dhe të papërdorur fotografi në kompjuterin tuaj duke përdorur një program falas si CCleaner. Ai gjithashtu mund të rregullojmë çështjet tuaja me regjistër.

19. Fshi historinë e shfletimit tuaj të Internetit, të përkohshëm të Internetit fotografi, cookies për të liruar disk space.

20. Clean e Windows prefetch folder për të përmirësuar performancen.

21. Çaktivizo të XP boot logo për të shpejtuar Windows boot kohë.

22. Ulja e numrit të fonts që kompjuteri juaj ka të ngarkesës deri në fillimin.

23. Forca të Windows çngarkoj DLLs nga kujtesa të lirë deri RAM.

24. Run DOS programe në kujtesën e hapësirave të veçanta për ecurinë më të mirë.

25. Turn off sistem rikthyer vetëm nëse ju rregullisht Windows machine backup tuaj nga palë të treta, duke përdorur software.

26. Leviz ose të ndryshojë vendndodhjen e mia Dokumentet dosjen tuaj në mënyrë që ajo është në një ndarje të veçantë apo e vështirë drive.

27. Turn off default disk monitoron performancën në Windows XP për të rritur performancën.

28. Speed up boot paaftësi nga koha e papërdorur në portet tuaj Windows machine.

29. Përdor Procesit lak për të shpejtuar kompjuterin tuaj duke e lejuar atë për të siguruar se askush nuk mund krejtësisht procesin e kapë CPU.

30. Bëni icons duken më të shpejtë ndërsa në shfletimin e mia Computer kërko nga paaftësi për fotografi dhe printera rrjeti.

31. Speed up browsing i fotove dhe Video në Windows Vista me paaftësi të Vista Thumbnails cache.

32. Edit the right-click context menu në Windows XP dhe Vista dhe hiqni sende të panevojshme për të rritur shpejtësinë ekranit.

33. Përdorni Windows Performance Toolkit gjurme dhe shkrimet e për të shpejtuar Windows boot kohë.

34. Speed up your internet nga shfletimi me një mjet të jashtëm DNS server si OpenDNS.

35. Permiresimi i performances Vista duke përdorur ReadyBoost, një funksion të ri, ku Vista mund të përdorni të lirë në hapësirën tuaj USB drive si një mekanizëm caching.

36. Nëse keni një lidhje të ngadalshme në Internet, ju mund te kerkoni faqet e rrjetit duke përdorur një shërbim më të shpejtë të quajtur Finch, i cili në atë converts thjeshtë teksti.

37. Përdor Vista Optimizer Shërbimet për të çaktivizoni të panevojshme në shërbimet Vista sigurtë.

38. Gjithashtu, shikoni listën e mia web accelerators, të cilat janë programet që të përpiqet të prefetch dhe cache faqet që janë duke shkuar për të vizituar.

39. Speed up Mozilla Firefox tweaking nga cilësimet e konfigurimit dhe duke instaluar një add-on quajtur FasterFox.

40. Mëso se si të ndërtojnë kompjuterin tuaj, me pjesët më të shpejtë dhe më të mira "hardware".

41. Përdorni një program të quajtur TeraCopy për të shpejtuar kopjimi fotografi në Windows XP dhe Vista.

42. Disable automatic Last Access kohë për të shpejtuar Windows XP.

43. Shpejtësia e deri në Vista Start Menu nga piraterie e MenuShowDelay kyç në regjistër.

44. Rritja e FileSystem memorie cache në Vista të përdorin një sistem me një sasi të madhe RAM.

45. Install RAM më shumë nëse ju jeni të running XP me më pak se 512 MB me Vista ose më pak se 1 GB të RAM.

46. Mbyllen XP duke reduktuar më të shpejtë të presë kohë për të vrarë hung applications.

47. Sigurohuni që ju keni përzgjedhur "më të mira për të përshtatur performance" mbi Performance tab në Sistemin Properties.

48. Nëse jeni reinstalling Windows, sigurohuni që ju tuaj partition hard drives korrekte për të maksimizuar performancën.

49. Përdor Altiris software virtualization të instaloni të gjitha programet e juaj në një shtresë virtuale se nuk ndikon në sistemin e regjistrit ose fotografi.

50. Krijo dhe instalim virtual machines falas dhe të instalojë vjeturina program, games, etc virtuale makinave në vend që të presë të sistemit operativ. Kontrollo e diela openxVM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://depca.albanianforum.net
 
50 menyra per me mbrojt PC-n tuaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Informatik Dhe Internet-
Kërce tek: