Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ditët e nxehta të verës. Mjekët: Si të mbroni lekurën nga djegiet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
kaltroshe

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Ditët e nxehta të verës. Mjekët: Si të mbroni lekurën nga djegiet   Mon Sep 14, 2009 11:10 pm

[i]
Ne keto dite te nxehta vere, kur temperaturat kane kaluar 32 grade celsius, mjeket dermatologe apelojne, per nje kujdes te sëmundjeve te lekures e ne veçanti te djegieve te ndryshme qe krijohet gjate ekspozimit ne diell. Mjeku dermatolog Bujar Pernaska, thote se intervalin me te rrezikshem, qe njerëzit nuk duhet te ekspozohen ne diell eshte nga ora 11 deri ne 2 te drekes. Nderkohe mjeku thote se nga qëndrimi ne diell krijohen djegie te lekures te cilat manifestohen me simptoma nga me te ndryshmet ne organizem.

"Nga ora 11:00 deri ne oren 2:00 jane rrezet infra te kuqe, keto jane ato rreze qe shkaktojne vertete djegie te lekures. Ne na ka ndodhur shpesh qe njerezit kur vijne nga plazhi shkojne ne shtepi, futen ne carcaf dhe fillojne te kene ethe. Keto jane ethet e diegieve", tha Bujar Pernaska, mjek dermatolog, poliklinika 3, Tirane.

Krahas djegieve ne lekure, infeksionet e saj jane te pranishme ne sezonin e veres. Kryesisht, ato mukotike, si dhe ato qe e kane origjinen nga bakteri i stafilokokut. Mushkonjat dhe mizat jane transmetuesit kryesor te ketyre sëmundjeve. "Jane infeksione te grupit te kokeve, stafilokok sidomos, infeksione qe ndodhin me teper te femijet. Shkaktare jane koket e ndryshme. Transmetuesit jane mizat dhe mushkonjat", vijoi Pernaska. Mjeku dermatolog, thote se ne keto dite te nxehta eshte rritur ndjeshem, numri i pacienteve qe vuajne nga infeksionet e lekures. Ky numer shkon ne 20 vizita ne dite.
[/i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Ditët e nxehta të verës. Mjekët: Si të mbroni lekurën nga djegiet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Shkencë-
Kërce tek: