Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njerëzit njihen nga sytë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
kaltroshe

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Njerëzit njihen nga sytë   Mon Sep 14, 2009 11:07 pm

Per te njohur dike ndonjehere mjafton nje shikim ne sy. Shkencetare te Universitetit te Barcelones kane zbuluar se syte jane gjeja e pare qe shohim ne nje fytyre, per ta njohur sa me shpejt dhe per te marr informacion te domosdoshem. Studimi i publikuar ne revistes Computational Biology, thote se menjehere pas syve shkimi perqendrohet tek forma e gojes, dhe me pas tek hunda. "E dinim qe ne trurin tone jane disa zone shikimi per te njohur dike dhe per te marr informacionin qe duam", shpjegon Mathias Keil, njeri prej shkencetareve.

"Mjafton pak per te pare nje imazh, dhe syte jane gjeja e pare qe shohim tek personi tjeter", vijon shkencetari. Duke perdorur software shikimi shkencetaret kane zbuluar se syte mund te jene te mjaftueshem per te njohur nje shikim familjare, por jo hunda dhe goja. Faktore te tjere, si per shembull mosha e personit, nuk merren parasysh. "Nese behet fotoja e nje miku, cdo pjese e vecante mund te sherbeje per ta njohur, por eshte e mundshme qe te perqendrohemi te syte. Duket tamam sikur truri yne eshte specializuar per te njohur dike ne kete menyre", perfundon Keil.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Njerëzit njihen nga sytë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Shkencë-
Kërce tek: