Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Festivali i Filmit në Durrës, “La Pivellina” fiton çmimin e madh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
avatar

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 28
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Festivali i Filmit në Durrës, “La Pivellina” fiton çmimin e madh   Mon Sep 14, 2009 10:51 pm

Pas nje jave konkurim festivali nderkombetar veror i filmit ne Durres ka kurorezuar gladiatoret e tij pikerisht ne amfiteatrin antik. ‘Gladiatori i Arte’ i ka shkuar filmit italo-austriak “La Pivellina” nga regjizoret Tizza Covi dhe Rainer Frimel. Ceremonia ndonese premionte fituesit e ketij edicioni te dyte ka pare pak te tille te ngjiten ne skene dhe pjesa me e madhe e cmimeve jane terhequr nga perfaqesues te trupit diplomatik ne Tirane.

Trofeu i çmimit special te jurise i shkoi filmit shqiptar “Gjalle” nga Artan Minarolli, i vetmi film shqiptar ne konkurim.

Nderkaq filmi turk “tre Majmunet” me regji te Nuri Bilge Ceylan eshte vleresur si filmi me i mire ballkanik. Cmimi i kritikes i vendosur nga juria e kritikes e Kryesyar nga nje prej emrave te njohur te kritikes se filmit boterore si Deborah Jung i ka shkuar filmit gjerman “Palermo Shooting”.

Si regjisori me i mire u vleresua regjisori bullgar Stefan Komandarev me filmin “The World is big and Salvation lurks Around the Corner”.

Pervec trofeve te aktorit dhe aktores me te mire festivali i Durresit kishte rezervuar nje cmim karriere edhe per regjisorin shqiptar Dhimiter Anagnosti, ndersa nje cmimi i ri si Pjata e argjendte e Durresit iu dha regjisorit italian Paolo Sorrentino per filmin e tij “Il divo” ndonese ky film nuk ishte ne gare por pershendeste festivalin nderkombetar te filmit ne Durres.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Festivali i Filmit në Durrës, “La Pivellina” fiton çmimin e madh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Kinematografi-
Kërce tek: