Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

  Share | 
   

   Rusët tejkalojnë Arabinë Saudite për eksportet e naftës

  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
  AutoriMesazh
  gOca_otr
  Anëtarë
  Anëtarë
  avatar

  Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
  Pikë Pikë : 65
  Rrespekte Rrespekte : 0
  i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 25/08/2009
  Vendndodhja Vendndodhja : Maqedoni

  MesazhTitulli: Rusët tejkalojnë Arabinë Saudite për eksportet e naftës   Mon Sep 14, 2009 10:18 pm

  Rusia në kuartalin e dytë të këtij viti u bë eksportuese botërore udhëheqëse e naftës, para Arabisë Saudite, për shkak se në këtë periudhë për çdo ditë mesatarisht ka dërguar në tregun e jashtëm 7,4 milionë barelë nga lënda e parë energjetike kryesore, kumtoi Agjencia ndërkombëtare për energjetikë (ANE).
  Të dhënat e ANE-s tregojnë se Arabia Saudite ka rënë në vendin e dytë, me eksport mesatar ditor nga shtatë milionë barelë naftë në tremujorin e dytë të vitit 2009.

  Arabia Saudite, ndërkaq, në gjysmën e parë të vitit të kaluar, kur çmimet e naftës në tregun botëror ishin rekorde, eksportonte në ditë mes 9,5 dhe 10 milionë barelë naftë. Ulja e dërgesave pasonte pas uljes drastike të kësaj lënde të parë, në gjysmëvjetorin e dytë të vitit 2008 dhe në fillim të këtij viti.
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit
   
  Rusët tejkalojnë Arabinë Saudite për eksportet e naftës
  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Ky është varri i mbretit të Arabisë Saudite, Abdullah (FOTO)

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Forumi Depca :: Ekonomi & Biznes-
  Kërce tek: