Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 

SHBA dhe Kosova nënshkruan Marrëveshjen për ndihmë ekonomike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
gOca_otr
Anëtarë
Anëtarë

Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Pikë Pikë : 65
Rrespekte Rrespekte : 0
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 25/08/2009
Vendndodhja Vendndodhja : Maqedoni

MesazhTitulli: SHBA dhe Kosova nënshkruan Marrëveshjen për ndihmë ekonomike   Mon Sep 14, 2009 10:15 pm

SHBA-të dhe Republika e Kosovës kanë nënshkruar sot Marrëveshjen e parë formale për ndihmë ekonomike për Kosovën. Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaçi nënshkrues të marrëveshjes, e quajtën këtë akt, si përkushtim të mëtutjeshëm të SHBA-ve ndaj Kosovës, për zhvillimin e saj në të ardhmen. Marrëveshja është nënshkruar edhe nga ambasadori i SHBA-ve në Prishtinë Christopher Dell.
Dell shprehu përkushtimin e vendit të tij, për ndihmë Kosovës. "Është nderi im për të nënshkruar marrëveshjen e parë bilaterale për ndihmë ndërmjet SHBA-ve dhe Kosovës. Qëllimi i saj është që këto marrëdhënie të vendosen edhe në mënyrë formale për të ndihmuar Kosovën. Dua të theksoj që marrëdhëniet tona do të zhvillohen në vazhdimësi përmes ndihmës sonë në Kosovë. Do të forcojmë dhe do të zhvillojmë marrëdhëniet ndërmjet të dy shteteve tona sovrane SHBA-ve- Kosovës”, tha Dell.

Marrëveshje për ndihmë Kosovës do të orientohet në zhvillimin e gjithanshëm të Kosovës, si në fushën e infrastrukturës, në ekonomi, transport, në edukim, etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit

SHBA dhe Kosova nënshkruan Marrëveshjen për ndihmë ekonomike
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kosova anëtare e FMN,(Fondi Monetar Ndërkombëtar)
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerës
» U nënshkrua marrëveshja bilaterale ShBA -Kosovë
» Berisha në Kosovë marrëveshje ndërshtetërore
» Mërfi: Është për keqardhje loja politike në Serbi me SHBA-në

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Ekonomi & Biznes-
Kërce tek: