Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30

Forumi Depca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

     

     Pranoi Islamin, ra në sexhde dhe ndërroi jetë

    Shko poshtë 
    AutoriMesazh
    ilirida
    Anëtarë
    Anëtarë
    ilirida


    Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Rat
    Numri i postimeve Numri i postimeve : 38
    Pikë Pikë : 110
    Rrespekte Rrespekte : 3
    Ditëlindja : 14/01/1973
    i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 25/08/2009
    Mosha : 51
    Vendndodhja Vendndodhja : ch-- bern--
    Hobi Hobi : muzika
    Humori Humori : prall me tupan

    Pranoi Islamin, ra në sexhde dhe ndërroi jetë Empty
    MesazhTitulli: Pranoi Islamin, ra në sexhde dhe ndërroi jetë   Pranoi Islamin, ra në sexhde dhe ndërroi jetë Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 9:38 pm

    Pranoi Islamin, ra në sexhde dhe ndërroi jetë

    Erdhi një ditë një djalosh amerikan në qendrën tonë islamike në New york dhe kërkoi që t'i ndihmojmë dhe t'i tregojmë se si ta pranojë Islamin. Ai thoshte: Dua ta pranoj islamin... dua ta pranoj islamin... edhe unë dua të bëhem musliman. Por, mos më pyetni për shkakun dhe arsyen.

    Atëherë i ndihmuam që ta shqiptojë shehadetin, ia mësuam marrjen e abdesit, dhe faljen e namazit. Djaloshi dëshmoi LA

    ILAHE IL-LALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH [Nuk meriton të adhurohet askush tjetër përveç Allahut [subhanehu ve

    teala] dhe se Muhammedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] është rob dhe i Dërguar i Tij]. Pastaj kërkoj leje që të qëndroje me

    neve disa ditë dhe ne ram në ujdi.

    Që nga dita e parë, shikimet tona mbetën të kthyera kah ai duke u habitur nga falja namazit te shumtë, nga lutjet e

    pandërprera, dhe nga të qajturit e vazhdueshëm të tij!

    Në ditën e katërt, djaloshi iu afrua një vëllaut në xhami dhe i tha, dua të dëgjoj Kur'an nga ju, më lexoni mua Kur'an! Ndërsa

    vëllau i habitur me këtë djalosh e pyeti: O vëllau im, unë që sa vite jam musliman dhe tash para teje po e ndjej vetën shumë

    të dobët në adhurim dhe nënshtrim ndaj Allahut. Tregom ç'është puna yte? Çka ka ndodhur me ty?

    Atëherë i tha atij: Unë tash e katër vite jam në kërkim të së vërtetës dhe që katër vite nuk më ka kaluar asnjë natë pa qajtur kohë të gjatë dhe pa kërkuar nga Zoti i vërtetë që të më udhëzojë në rrugën e drejtë. Një natë, para se të vij këtu, pashë në ëndërr

    Isaun alejhi selam, i cili më tha: "Pranoje Islamin, bëhu musliman, pranoje Muhammedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] të

    Dërguar, se unë dhe ai jemi vëllezër, dhe ai është vula e Pejgamberëve dhe i Dërguari për mbarë njerëzimin...!

    Dhe tash pas hyrjes sime në Islam dhe pas faljes së namazit po e ndjej një qetësi të zemrës dhe një kënaqësi të çuditshme shpirtit, të cilën s'kam mundur ta shijojë kurrë më herët gjatë jetës sime.

    Thotë Shejhu: Dhe po atë ditë, në namazin e jacisë, u ngrit ky djalosh për t'u falë dhe në rekatin e parë djaloshi ra në

    sexhdeh dhe u vonua shumë në të. Saqë e kryem namazin, ndërsa ai nuk ngriti kokën prej sexhdes.

    Atëherë vrapuan disa vëllezër të shohin se ç'po ndodhë me të, dhe kur e ngritën kokën e tij pamë se djaloshi ishte ndarë nga

    kjo botë dhe shpirti i tij kishte kaluar në botën tjetër
    Mbrapsht në krye Shko poshtë
     
    Pranoi Islamin, ra në sexhde dhe ndërroi jetë
    Mbrapsht në krye 
    Faqja 1 e 1
     Similar topics
    -
    » Serbi qe pranoi Islamin

    Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
    Forumi Depca :: Feja Islame-
    Kërce tek: