Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

  Share | 
   

   kushtuar NENES

  Shko poshtë 
  AutoriMesazh
  ilirida
  Anëtarë
  Anëtarë
  avatar

  Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Rat
  Numri i postimeve Numri i postimeve : 38
  Pikë Pikë : 110
  Rrespekte Rrespekte : 3
  Ditëlindja : 14/01/1973
  i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 25/08/2009
  Mosha : 45
  Vendndodhja Vendndodhja : ch-- bern--
  Hobi Hobi : muzika
  Humori Humori : prall me tupan

  MesazhTitulli: kushtuar NENES   Sat Sep 05, 2009 11:17 pm

  1 vjeç kur ishit me duart e saja ju lau dhe ju ushqeu;
  E falenderuat duke qarë tërë natën dhe duke e lënë pa gjumë.
  2 vjeç kur ishit ju mësoi të ecnit;
  E falenderuat duke ikur nga dhoma kur ju thërrsite.
  3 vjeç kur ishit, u përgatiti gjellërat tuaja më të preferuara;
  E falenderuat duke e derdhur pjatën nën tavolinë.
  4 vjeç kur ishit u mësoi të mbanit në dorë lapsa me ngjyra të ndryshme;
  E falenderuat duke bërë vizatime të ndryshme nëpër muret e shtëpisë.
  5 vjeç kur ishit ju zbukuroi me rroba tërheqëse;
  E falenderuat duke u rrëzuar në gropën e parë me baltë që e vërejtët.
  6 vjeç kur ishit erdhi së bashku me juve në shkollë;
  E falenderuat duke i thënë:
  “Nuk shkoj rrugëve të “lagjes”.
  7 vjeç kur ishit ua dha një top dhuratë;
  E falenderuat duke e thyer xhamin e fqiut matanë.
  9 vjeç kur ishit ua gjeti një mësues të pianos;
  E falenderuat, duke mos mësuar notat të paktën vetëm një ditë.
  10 vjeç kur ishit me automobilë ju dërgoi nëpër ditëlindje e deri tek mësimet për vallëzim dhe në çdo vend tjetër;
  E falenderuat duke zbrit me vrap nga vetura dhe duke mos e shikuar aspak.
  11 vjeç kur ishit me shokun tuaj ju dërgoi në kinema;
  E falenderuat duke i thënë:
  “Ti mos u ul së bashku me ne”.
  12 vjeç kur ishit nuk dëshiroi të shikoni programet degjeneruese dhe të dëmshme në televizion;
  E falenderuat, duke i shiquar tërë ato programe gjersa nuk ishte ajo në shtëpi.
  15 vjeç kur ishit ju dërgoi për pushime verore në shtetet e jashtme;
  E falenderuat duke mos ia shkruar të paktën asnjë rresht letër.
  17 vjeç kur ishit ju lejoi që të shkoni në parti më shokun (shoqen) tuaj;
  E falenderuat duke mos ia bërë asnjë telefon dhe duke u kthyer në shtëpi në të gdhirë të agimit.
  19 vjeç kur ishit ua pagoi shpenzimet e shkollës, me veturë ju dërgoi në konvikt dhe ua barti rrobat e juaja;
  E falenderuat duke u përshëndetur te dera e konviktit që të mos tallen shokët tuaj.
  21 vjeç kur ishit dëshiroi t’ju japë udhëzime për jetën dhe karierën tuaj;
  E falenderuat duke i thënë “Unë nuk bëhem sikur ti”.

  22 vjeç kur ishit ju përqafoi me krenari në ceremoninë e diplomës universitare;
  E falenderuat duke kërkuar para që të shëtisni nëpër Europë.
  24 vjeç kur ishit dëshiroi të takonte djalin që ju më një kohë të gjatë po takoheshit;
  E falenderuat duke i thënë: “Kohën kur duhet ta takosh atë e di unë”.
  25 vjeç kur ishit ua pagoi shpenzimet e dasmës, për juve shumë u gëzua dhe njëkohësisht u emocionua;
  E falenderuat duke u shpërngulur në një qoshe të botës.
  30 vjeç kur ishit dëshiroi t’ju këshillojë rreth mbikqyrjes së foshnjes Suaj;
  E falenderuat duke i thënë: “Leji ma këto udhëzime të kahmotshme”.
  40 vjeç kur ishit ju përkujtoi për ditëlindjen e një të afërmi tuaj;
  E falenderuat duke i thënë:“Nënë kam shumë punë”.
  50 vjeç kur ishit, ajo u sëmurë shumë, kur shkuat ta vizitonit gjatë vikendit të fundjavës, ajo u gëzua;
  E falenderuat duke i treguar se pleqtë bëhen nazelinj sikur fëmijët.
  Duke thënë kështu e ashtu një ditë…
  Ajo, vdiq…
  Atë që nuk mund ta bënit për të deri në këtë ditë,
  Në atë moment ju ra sikur një vetëtimë në zemrat e juaja…
  NËSE ËSHTË GJALË, EDHE MË TEJ SË BASHKU JETON ME JU,
  KËTË HERË ATË DUANE MË SHUMË SE KURDOHERË…
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit
   
  kushtuar NENES
  Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Poezi,Lek Prenga Gjeqi:Loti i nenes

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Forumi Depca :: Tema Të Lira-
  Kërce tek: