Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muaji i shenjt i Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
kaltroshe

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Muaji i shenjt i Ramazanit   Fri Sep 04, 2009 4:12 pm

agjironi muajin e shenjte te Ramazanit ? ...

Eshte muaji i sakrifices , muaji i lehtesimit te dhimbjeve shpirterore , muaji i vetebesimit te agjiruesit , muaji me i bukur i viti dhe spastrimi shqpirteror ....

'' O ju qe besuat,,agjerimi u eshte bere obligim sikurse qe ishte obligim edhe i atyre qe ishin para jush, keshtu qe te beheni te devotshem. (Kur'an)''

''O ju njerezju jeni duke hyre ne hijen e nje muaji te bekuar.Nje nate e tij eshte me e mire se 1000 muaj.Allahu xh.sh. e beri agjerimin obligim ne kete muaj dhe nxiti njerzit te falen me shum ne netet e tij.Te kerkosh afersin me All-llahun nepermjet nje vepre te mire,do konsiderohet si kryerja e nje akti te obligueshem adhurimi..........(Muhammedi a.s)


1. Kush agjëron dhe falet në këtë muaj me besim duke shpresuar në shpërblimin e Allahut, i falen mëkatet që i ka bërë më parë. I Dërguari [salallahu alejhi ve selem] thotë:"Kush agjëron muajin e Ramazanit me besim duke shpresuar në shpërblimin e Allahut, i falen mëkatet që i ka bërë më parë". Gjithashtu ai thotë: "Kush ngrihet për t'u falur në muajin e Ramazanit me besim duke shpresuar në shpërblimin e Allahut, i falen mëkatet që i ka bërë më parë".

Te gjithe besimtareve mysliman ua uroj muajin e shenjet te Ramazanit !Paqja dhe meshira e Zotit qofte mbi ju !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Muaji i shenjt i Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Feja Islame-
Kërce tek: