Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbipesha e Madhe Trupore Shkurton Jeten

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
avatar

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Mbipesha e Madhe Trupore Shkurton Jeten   Tue Sep 01, 2009 4:52 pm

[kohe qe mbipesha trupore shikohet si e demshme per shendetin, por dy studime te
reja mjekesore arrijne ne perfundimin se mbipesha trupore luan rol edhe ne
pakesimin e viteve te jetes.
Shkencetare amerikane dhe holandeze njoftojne se mbipesha trupore shkurton
jetgjatesine. Per arritjen e ketij perfudnimi shkencetareve iu deshem disa vjet
studimi te hollesishem te ceshtjes.
Ekspertet prane universiteteve ne Birmingham te Alabames dhe Johns Hopkins ne
Maryland shqyrtuan te dhenat e grumbulluara prej vitesh nga sondazhet e agjencive
federale mbi shendetin mes dhjetra mijera njerezve.
Doktor David Allison prane universitetit te Alabames thote se synimi i studimit
ishte per te percaktuar ndikimin qe ka mbipesha ne jetegjatesine e njeriut.
Te dhenat e njoftuara ne revisten e shoqates amerikane te mjekesise tregojne se jeta
e personave me mbi peshe trupore mund te shkurtohet 20 vjet, nese mbipesha fillon
rreth moshes 20 vjecare.
Gjithashtu nje grua e re zezake me mbipeshe trupore mund te humbase 4 deri 5 vjet te
jetes se saj, ndersa nje grua e races se bardhe po me mbipeshe trupore mund te
humbase nga 5 deri 8 vjet. Gjendja keqesohet per burrat. Nje burre i races se bardhe
me mbi peshe te madhe trupore mund te jetoje 12 vjet me pak, ndersa nje i ri zezak
ne te njejtat kushte te mbi peshes trupore mund te jetoje 20 vjet me pak./AL/
Edhe nje studim i shkencetareve holandez, botuar ne revisten amerikane, Analet e
Mjekesise arrin ne te njejtin perfundim pas shqyrtimit te te dhenave shendetsore te
rreth 3 mije e 300 personave te perfshire ne studimin 55 vjecar te institutit
Framingam ne shtetin Massachusets. Ne studim thuhet se ne pergjithesi, personat 40
vjecare me mbi peshe trupore jetojne 7 vjet me pak sesa personat te se njejtes moshe
por me peshe trupore normale.
Autoret e studimit thone se rastet e mbi peshes trupore jane me te perhapura ne
vendet e industrializuara dhe rekomandojne qe masat parandaluese dhe trajtimi i
ketij problemi te behet perparesi e institucioneve shendetsore.Mariuhana shkaterron kancerin ne shtaze

(sharri.cjb.net) - Kerkimet qe jane bere ne Madrid bejne te ditur se ata kane shkaterruar nje tumor te pasherueshem ne eksperiment duke perdorur kanabis. Malignant gliomas, nje kancer i cili shpejte mbyte tash per tash nuk ka ndonje trajtim mjekesor te sukseshem.
Marihuana ka nje efekt dramatik, duke i shkaterruar tumoret qe jane mjekuar per nje periode prel shtate diteve.Nje ekip i drejtuar nga Dr. Manuel Guzman nga Universiteti i Madridit tha: " Keto rezultate mund te permbajne hapat e pare per nje trajtim te ri mjekesore per disa kancere".

Rreziku i drogimit te femrat me i madh se tek djemt

Vajzat dhe grate e reja te cilat perdorin alkohol ose droge kane me shume gjasa qe te bejne vetevrasje se sa djemet dhe meshkujt e rinje thuhet ne baze te nje studimi. Vajzat gjithashtu mund te drogohen me shpejte se sa djemet, edhe pse perdorin sasi te njejte apo me te vogel nga substanca e njejte, njoftohet nga studimi i Universitetit te Kolumbias. Ne mesin e pjesmarresve ne kete studim ishin edhe Columba Bush, gruaja e Jeb Bush guvernator i Florid-es dhe kunata e presidentit George W. Bush vajza e saj dhe shume te tjere te cilet percillen nga ligji per perdorim te drogave."Programet parandaluese - shumicen e rasteve jane zhvilluara pa kujdes mbi dy gjinite duke pasur fjalen per gjinine femerore, mijera vajza dhe gra te reja bien nen ndikimin e droges" thote Joseph Califano kryetar i Universitetit te Kolumbias njeherit edhe drejtues i studimit. Studimi, i cili perfshin moshat nga adoleshenca e hereshme deri ne 22 vite, zbuloi, per shembull, se vajzat jane ne rrezik te madhe nese jane ne depresion, te stresuara, ose viktima te abuzimit fizik apo seksual. Vajzat te cilat kane crregullim ne ushqim gjithashtu jane ne rrezik te madh, si vajzat te cilat fillojne pubertetin heret ose familjet e te cilave zhvendosen shpesh. Zbulimi gjithashtu tregon nje lidhje te mundshme ne mes konsumimit te kafes dhe abuzimit te droges.Vajzat dhe grate te cilat pijne kafe jane te ngjajshme si edhe ato te cilat konsumojne alkohol dhe cigare, dhe te gjitha fillojne qe t'i perdorin qysh ne moshe te re. Ne mes te ligjevenesve ne udhesues ishte senatorja Hillary Rodham Clinton, Demokrate e New York-ut, e cila ka propozuar nxjerrjen e ligjeve kunder rritjes te problemit te abuzimit legal te drogave me recete duke perfshire barerat kunder dhimbjeve, stimuluesit dhe qetesuesit.
[/color]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Mbipesha e Madhe Trupore Shkurton Jeten
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Mjeksi-
Kërce tek: