Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mjekesi dhe Shkence Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me Reze Lazer

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kaltroshe
Anëtarë
Anëtarë
avatar

Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
Pikë Pikë : 163
Rrespekte Rrespekte : 1
Ditëlindja : 02/01/1990
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
Mosha : 29
Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
Hobi Hobi : Student/Football
Humori Humori : Kafeneja jonë

MesazhTitulli: Mjekesi dhe Shkence Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me Reze Lazer   Tue Sep 01, 2009 4:51 pm

Nje studim i ri tregon se 50 perqind e konsumatoreve te pijeve alkoholike ne Shtetet
e Bashkuara jane te te rinj nen moshen e lejuar dhe te rritur qe pijne tej mase.
Sipas standarteve te departamentit te shendetesise, me shume se dy gota ne dite per
burrat dhe me shume se 1 gote ne dite per grate nje cilesohen si pirje tej mase.
Profesorja Susan Foster qe kryesoi studimin prane universitetit Columbia thote se te
rinjte nen moshen e lejuar konsumojne thuajse 20 perqind te pijeve alkoholike ne
Shtetet e Bashkuara, ndersa te rriturit qe pijne tej mase kosumojne 30 perqind te
ketyre pijeve. Studimi arriti ne perfundimin se ata qe perdorn pije alkoholike tej
mase shpenzojne rreth 57 miliarde dollare ne vit. Kjo eshte sa gjysma e shumes se
pergjitheshme qe amerikanet shpenzojne per pije alkoholike gjate nje viti.
Perdorimi i tepruar i alkoholit i kushton shoqerise rreth 180 miliarde dollare, ketu
perfshihen aksidentet, problemet shendetsore, cenimi i rendit dhe ligjit, ulja e
prodhimit e te tjera
Studime te tjera kane treguar se problemi i te pirit fillon qe ne moshe te re, dhe
kjo nxjerr edhe nje here ne pah rolin edukues qe duhet te luajne prinderit dhe
institucionet arsimore e mbare shoqeria per te shmangur te rinjte nga perdorimi i
pijeve alkoholike.

OPERACION ME REZE LAZER
Per shume vite Colleen Allen perdorte lente kontakti per te syte. Para disa vjetesh
ajo vendosi te mos i perdrte me ato dhe iu nenshtrua nje operacioni me reze lazer.
Jeta ime ndryshoi, thote ajo.
Klinika LCA Vision, Lasik Plus eshte nga te parat qe filloi t’️u ofronte pacienteve
operacione me reze lazer. Drejtori Stephen Joffe thote se kjo klinike ofron sherbime
si per cdolloj eproblemi te syve. Firma Lasic Plus ka mbi 30 dege te shperndara ne
Kanada e Evrope. Mjeku Vincent Marino thote se te mirat e operacionit te syve me
reze lazer mund te ndjehen nga pacienti menjehere pas operacionit. E gjithe
procedura zgjat vetem pak minuta dhe te nesermen pacienti mund te shkoje ne pune ose te kthehet ne jeten normale pa asnje problem.Nje studim i kryer nga mjeke te Klinikes Mayo ne Shtetet e Bashkuara tregon
se nje ne cdo kater vete mbi moshen 45 vjecare mund te preket nga semundje
te zemres.

Te dhenat e studimit i shtyjne mjeket dhe pacientet te kene parasysh se
pushimi i zemres nuk shkaktohet vetem nga pompimi i pa mjaftueshem i gjakut,
por edhe atehere kur pompimi i gjakut eshte normal, por zemra nuk eshte ne
gjendje ta absorboje ate.

Studimi morri ne shqyrtim rreth 2000 mije banore te krahines Olmsted te
shtetit Michigan. Personat me crregullime diastolike ose me probleme te
furnizimit te zemres me gjak ne intervalin midis dy rrahjeve, ishin 10 here
me ne rrezik per te vdekur brenda 5 vjeteve, sesa personat pa keto probleme.
Sipas autoreve te studimit, keto te dhena theksojne nevojen per nje kuptim
me te mire te rasteve te pushimit te zemres per shkaqe diastolike dhe ne
cmenyre te parandalohen ato.

Drejtoresha e Klinikes Mayo, Margaret Redfield thote se shume njerez
mendojne se pushimi i zemers shkaktohet kryesisht nga pumpimi i dobet i
gjakut. Ky rast quhet systolic, qe do te thote se nxjerrja e gjakut nga
barkushja gjate intervalit midis cdo rrahje te zemres eshte me pak se 50
perqind. Por studimi tregon se ne afro 50 perqind te rasteve pushimi i
zemres ndodh nga qe zemra eshte e sforcuar dhe per kete arsye nuk mund te
thith gjak te mjaftueshem, megjithese pompimi eshte normal. Ky rast quhet
diastolik.

Nderkohe qe ne Kliniken Mayo vazhdojne provat ne laborator mbi gjetjen e
metodave per zbulimin e hereshem te gjendjes diastolike te zemres, mjeket e
kesaj klinike te njohur rekomandojne zbatimin e masave parandaluese kunder
presionit te larte te gjakut dhe nivelit te larte te kolesterines. Ata thone
se pushimi i zemres, pavaresisht nga arsyet, eshte nje sindrome fatale, qe
shkaktohet nga semundje te ndryshme kardiovaskulare. Simptomat tipike te
kesaj syndrome jane lodhja, veshtiresi ne frymemarrje, enjtje te kembeve dhe
probleme ne ritmin e rrahjeve te zemres.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
 
Mjekesi dhe Shkence Demet nga Pijet Alkoholike; Operacion me Reze Lazer
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Mjeksi-
Kërce tek: