Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Similar topics

  Share | 
   

   Makine e ndertuar me fruta-perime?

  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
  AutoriMesazh
  kaltroshe
  Anëtarë
  Anëtarë
  avatar

  Zodiac : Capricorn Chinese zodiac : Snake
  Numri i postimeve Numri i postimeve : 56
  Pikë Pikë : 163
  Rrespekte Rrespekte : 1
  Ditëlindja : 02/01/1990
  i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 31/08/2009
  Mosha : 27
  Vendndodhja Vendndodhja : Macedonia
  Hobi Hobi : Student/Football
  Humori Humori : Kafeneja jonë

  MesazhTitulli: Makine e ndertuar me fruta-perime?   Mon Aug 31, 2009 8:34 pm

  Shkencetaret angleze kane arritur te ndertojne nje makine me fruta, perime dhe produkte te tjera te konsumueshme njerezore dhe e kane quajtur ate “Green car”.
  Fibrat e sistemit te kontrollit jane te ndertuara nga perpunimi i karrotave, trupi dhe baza e makines te ndertuara me patate, ndenjeset prej soje dhe motor biodiesel.“Ne ishim te afte te ndertonim nje ‘Green Motor’ per nje makine gare. Nese ne do te arrijme te heqim dore nga nafta dhe produktet e saj ose te perdorim produktet e metanit do te ishte fantastike”- tha James Meredith, menaxheri i projektit “WorldFirst Team” nga “Warwick University” ne Coventry te Britanise se Madhe. Makina nuk eshte akoma gati per nje gare ne “Formula 3” pasi duhet te testohet njehere ne ngjitje dhe per shkak te motorit te saj me lubrifikant biologjik.
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit http://www.kaltrina-alfosina.piczo.com
   
  Makine e ndertuar me fruta-perime?
  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Receta popullore për të kuruar tiroidet

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Forumi Depca :: Kuriozitete-
  Kërce tek: