Forumi Depca
Mirë Se Vini Në Forumin Depca

Regjistrohu Do Ngelesh i Kenaqur

Admin Drini
Moderator Etno30
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MUSLIMANET ANKOHEN PER HIMNIN E FC SCHALKE 04

Shko poshtë 
AutoriMesazh
arbresha
Anëtarë
Anëtarë


Numri i postimeve Numri i postimeve : 1
Pikë Pikë : 3
Rrespekte Rrespekte : 0
i/e Regjistruar më i/e Regjistruar më : 25/08/2009
Vendndodhja Vendndodhja : A

MesazhTitulli: MUSLIMANET ANKOHEN PER HIMNIN E FC SCHALKE 04   Sat Aug 29, 2009 9:22 pm

Një himn i kënduar nga fansat e klubit gjerman të futbollit, FC Schalke 04 ka zgjuar reagime të ashpra nga myslimanët, për shkak të referencës që i bën Profetit Muhamed. Klubi nga Gelsenkirchen, që luan në ligën superiore gjermane, Bundesliga, u ka kërkuar ekspertëve të Islamit që të shikojnë nëse kënga mund të jetë fyese. Strofa e tretë e himnit thotë: “Muhamedi ka qenë një profet që nuk ka kuptuar asgjë për futbollin. Por, prej të gjitha ngjyrave të dashura, ai ka zgjedhur të bardhën dhe të kaltrën (ngjyrat e ekipit).” Klubi ka marrë qindra e-mailë nga muslimanë të zemëruar, pasi që mediat turke raportuan për himnin. Policia në Gelsenkirchen, në perëndim të Gjermanisë, thanë se po i marrin shumë seriozisht ankesat e muslimanëve. Udhëheqësi i Këshillit Qendror të Muslimanëve në Gjermani, Aiman Mazyek, ka thënë se Këshilli nuk do të kërkojë ndalimin e himnit, por do të dëshironte “shpjegime për prapavijën”. Kënga quhet “Kaltër dhe Bardhë, sa të dua” dhe në gjermanisht origjinali është: Mohammed war ein Prophet, der vom Fussballspielen nichts versteht. Doch aus all der schoenen Farbenpracht hat er sich das Blau und Weisse ausgedacht. Deutsche Welle raporton se kënga është shkruan në vitin 1924, por nuk dihet se kur ka hyrë referenca për Muhamedin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
MUSLIMANET ANKOHEN PER HIMNIN E FC SCHALKE 04
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Depca :: Futboll-
Kërce tek: